Přihlásit se / Registrace
Doprava zdarma na vše do 10. 8.

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

V roce 1946 patřil pan Jan Viktora mezi 1 000 těch, kteří byli ze 4 000 účastníků vybráni jako studenti Baťovy školy práce. Už od založení v roce 1925 představovala revoluční řešení, kdy na studenty čekala nejprve 10hodinová směna a až následně výuka.

„Výrobou bot jsem strávil celkem 43 let. Moc dobře si pamatuji, když jsem si poprvé pro sebe vytvořil boty. Byly prošívané, celé pěkně rámové. Hrdě jsem je nosil dalších 15 let.“

Do Baťovy školy se přijímaly pouze děti s výborným prospěchem

Poté, co pan Jan Viktora dokončil základní školu, podal
si přihlášku do Baťovy školy práce. Přijímány byly pouze děti do 15 let s výborným prospěchem, které úspěšně prošly přijímacími zkouškami – ty byly jak písemné ke zjištění znalostí z matematiky, pozornosti a všeobecné inteligence, tak dovedností, kdy se zjišťovala síla rukou a rychlost reakcí. Pan Viktora doplňuje, že: „výhodou bylo, když dítě pocházelo z početné rodiny, protože bylo zvyklé pracovat a pomáhat ostatním, nebo z rodin z řemeslným zázemím. Tam se předpokládalo,
že doma již pracují a o řemesle něco vědí.“

Studenti byli zaměstnáni ve výrobě 10 hodin denně

Baťova škola práce propojovala vzdělávací, pracovní
i volnočasový život. Studenti byli zaměstnáni od časných ranních hodin ve výrobě a až po skončení práce se věnovali studiu českého a cizího jazyka, počtům a specializovaným technickým dovednostem. Z dnešního pohledu se to jeví jako dril, který si nedokážeme představit. Když jsme se na to ale ptali pana Viktory, dával do popředí to, jak byli naučeni poctivě vykonávat práci, což jim pomáhalo v kariérním postupu. Nemluvě o spolužácích, se kterými se setkává dodnes.

Baťova škola práce vychovávala i k finanční samostatnosti

Vzhledem k tomu, že pracovali, vydělávali si studenti na svou dobu zajímavé peníze (mnohdy i více než jejich rodiče). Příjmy a výdaje si museli zaznamenávat do takzvané ročenky, kterou kontrolovali vychovatelé. Před nimi nebylo lehké obhájit si sladkosti, dárky nebo cokoliv postradatelného. Úspory se pak musely ukládat do Baťovy spořitelny. Ačkoliv s nimi mohl podnik volně nakládat, úrok byl desetiprocentní, takže si studenti mohli našetřit do ukončení studia až několik tisíc korun. Jen pro představu – 5 000 Kč v roce 1954 má stejnou hodnotu jako 92 000 Kč v roce 2021.

Celý život v obuvnictví

Pan Jan Viktora byl v učení se svými spolužáky 3 roky a poté vyšli jako tovaryši. Někteří odešli na vysoké školy, většina ale zůstala pracovat v továrně. „Tím, že jsme byli učeni poctivě vykonávat práci, postupně jsme se dostávali na vyšší a vyšší místa v podniku. Mnoho z mých přátel za ty leta převzalo vysoké funkce ve vedení. Já tím, že už z minulosti jsem byl ovlivněný samotnou prodejnou, jsem byl poslaný po škole
do Ostravy. “ Výrobou bot strávil 43 let a fascinuje ho dodnes.

Spojili jsme síly s Klubem ABŠ

Klub Absolventů Baťovy školy práce vznikl 4. června 1933 v té době sdružoval pouze bývalé studenty této školy. Měl plnit především vzdělávací, sportovní a zábavou činnost. Změna nastala v roce 1992, kdy se změnily stanovy, a klub se stal otevřenou organizací. Vstoupit tak může kdokoliv, kdo souzní s baťovskými postoji a myšlenkami. Nejspíše vás tak nepřekvapí, že členem je i náš Václav Staněk.

Limitovaná edice oslavující 88. výročí ševců ze Zlína

Na počest 88. výročí Klubu ABŠ a ševců, kteří stáli u počátku tradice, jsme vymysleli limitovanou edici bot Hillside ABŠ. Propojuje se v ní náš osvědčený střih farmářek, logo klubu symbolizující stopu tradice a námořnická modrá, kterou má absolvent Jan Viktora spojenou s obuvnictvím. Unikátní model byl k dostání jen do 26. 9.

Aside background image

Nejprodávanější Vasky

TIP NA LÉTO
Pantofle Cork Pink

Pantofle Cork Pink

1 399 Kč
TIP NA LÉTO
Cross Black

Cross Black

1 499 Kč
TIP NA LÉTO
Teny Caramel

Teny Caramel

2 699 Kč
Sany Pink

Sany Pink

1 699 Kč
Mary Dark

Mary Dark

1 299 Kč
Desert Brown

Desert Brown

2 899 Kč
sdílet

Další příběhy

Přijměte výzvu #dejtosvaskami!

Přijměte výzvu #dejtosvaskami!

Letošní léto je ideální příležitostí se pořádně opřít do svých strachů. Skočte do toho naplno a přidejte se k Vasky výzvě #dejtosvaskami! Ten pocit z překonání vlastních hranic za to stojí. To vám garantujeme.

Limitka Vasky × Maappi

Limitka Vasky × Maappi

Letos slaví 700 let od svého založení Zlín, město, kde to všechno začalo. Právě tady přišel na svět nápad vyrábět poctivé české boty, a potom i desetitisíce párů Vasek, ve kterých už mnoho z vás kráčí po světě. Proto jsme se rozhodli velké jubileum uctít tak, jak nás to baví: Limitovanou edicí, která naše oblíbené město připomene na každém kroku. A tak vznikla spolupráce Vasky x Maappi. Pouhých 30 párů Vasek, které zdobí mapa Zlína od Matěje Hoška, mladého umělce, který trpí poruchou autistického spektra.

Za letním dobrodružstvím ve Vaskách

Za letním dobrodružstvím ve Vaskách

Rtuť na teploměru stoupá a s ní i chuť uzavřené boty schovat do botníku a nechat nohy volně dýchat. Najít ale letní obuv, která bude dostatečně pohodlná a praktická na celodenní pochůzky městem, a přitom dost stylová, aby doplnila jakýkoliv outfit, může být celkem oříšek. Ten jsme ale naštěstí rozlouskli za vás!

Vasky doplňky, spolehlivý doprovod na cesty

Vasky doplňky, spolehlivý doprovod na cesty

Ať už se vydáte na cestu okolo světa, nebo jen za humna, je důležité mít s sebou společníky, na které je spoleh za každé situace. A my pro vás pár takových máme. Kožené doplňky, ručně vyrobené ševci ve Zlíně, vás podrží jak ve víru dobrodružství, tak i v úplně běžný den.

Vkročte do jara ve Vaskách: 6 tipů na jarní boty

Vkročte do jara ve Vaskách: 6 tipů na jarní boty

Příroda se probudila ze zimního spánku. S tím přišel i čas na změnu – rozloučit se s teplou obuví, nechat se inspirovat přírodou a stejně jako ona přivítat přicházející jaro. Pojďte se podívat, které Vasky vás doprovodí při jarních dobrodružstvích.

Od našich šiček pro vás: Obujte nové Vasky baleríny!

Od našich šiček pro vás: Obujte nové Vasky baleríny!

Výroba Vasek teď žije jedním velkým vyslyšeným přáním. Nejen mnohých zákaznic, ale i našich milých šiček. Ty si k univerzálním Vaskám do města i na výlety přály i jedny speciální: Elegantní pár pro příležitosti, kdy je vzhled důležitější než nachozené kilometry. A tak přišly na svět baleríny Misty. První ryze dámské Vasky. V 5 barvách, aby si každá vybrala tu svoji, a ve velikostech 35–42.

K oltáři stylově: Řekněte své ano v teniskách na míru!

K oltáři stylově: Řekněte své ano v teniskách na míru!

Vkročte do společného života stylově! Párové svatební tenisky Teny uzpůsobené novomanželům na míru jsou jedinečným doplňkem, který vypadá skvěle naživo i na fotkách a bude krásnou vzpomínkou na váš svatební den. Hlavně v nich ale můžete k oltáři kráčet jistým krokem a naplno tančit až do pozdních nočních hodin, pohodlí zaručeno! Každý pár je pro vás vyrobený ručně zlínskými ševci z kvalitní kůže.

Jak zbavit kožené boty zápachu?

Jak zbavit kožené boty zápachu?

Představa toho, že se někde budete muset vyzout, je pro vás stejně nepříjemná jako zápach, který se line z vašich bot? Pojďte se s námi podívat, jak zatočit s nelibou vůní obuvi a jak jí jednoduše předcházet.

Můj účet

Zapomněli jste heslo?

Vytvořit účet

Pohodlně sledujte vaše objednávky na jednom místě a mějte k nim snadný přístup.

Už máte svůj účet? Přihlásit se