Přihlásit se / Registrace
Kupte si do 26. 9. limitovanou edici

Vydejte se s námi do zlínské výroby

Jak jistě víte, Vasky jsou kožené boty, které ručně vyrábíme ve zlínské dílně. Ruční výrobou jsme tak navázali na odkaz Tomáše Bati, díky kterému se Zlín stal synonymem pro obuvnickou tradici. Výroba Vasek je sice náročná, ale o to více zajímavá. A vy ji teď můžete do detailu poznat.

O celý proces výroby jednoho páru bot se stará tým 12 lidí. Začíná v sekací dílně, pokračuje do šicí dílny a končí ve spodkové dílně. A co všechno se v jednotlivých dílnách odehrává?

Sekací dílna

Výroba vašeho páru začíná právě v sekací dílně. Zde Mirka s Františkem vysakávají z hovězích kůží jednotlivé dílce, ze kterých se celé boty skládají. Když je vysekáno, putují dílce do šicí dílny. V sekací dílně taky vzniká z kůže spousta zbytkových odřezků. Tyto zbytky dále zpracováváme a používáme je k výrobě klíčenek či podložek pod myš.

Ražení

Ještě před sešitím musíme vyrazit vaše iniciály, logo, velikost a výrobní číslo. To vše se razí na stroji, který pamatuje dobu, kdy Zlín výrobou bot jen vzkvétal. Do každého páru Vasek tak vtiskne kus historie a osobitosti.

Šicí dílna

Jednotlivé dílce se sešívají v šicí dílně, kterou mají pod palcem naše milé šičky. Šičky společně vytvářejí svrchní část bot a za den vyrobí až 90 svršků. Jakmile mají hotovo, svršek se následně přesouvá na spodkovou dílnu.

Spodková dílna

Posledním krokem je kompletace. Boty kompletujeme na spodkové dílně. Zásadní rozdíl mezi flexiblovou a lepenou výrobou obuvi je právě v přišití svršku boty k její spodkové části. A protože Vasky lepené nejsou, je ke kompletaci zapotřebí nemalé fyzické síly. Nicméně pro pana Rafeje žádná překážka. Pan Rafaj nejprve musí svršek natvarovat, napnout na kopyto a následně botu může obšívat, přidat podešev a zkompletovat. V této fázi už jsou boty skoro kompletní. Stačí jen zatřít postranní řezy a vybrat vhodné šněrovadlo. Huráááá, vaše Vasky jsou připraveny na cestu k vám.

A na co se můžete těšit, až vám Vasky přijdou?

Ke každému páru Vasek, který posíláme do světa, přibalujeme mapu pro velké cestovatelské plány, rodný list bot jako důkaz, že byly vyrobeny ručně a z pravé kůže, a extra tkaničky – to jen tak pro jistotu. 🙂 Jednoduše chceme, abyste si pocit z nových Vasek užili už od začátku než se vydáte objevovat nové zítřky.

A pokud vám článek nestačil, mrkněte na náš Instagram. V “záložce” Výroba vás vedoucí výroby Tomáš provede celou dílnou. Dokonce si pro vás přichystal i menší kvíz, tak si ho běžte zkusit. 🙂

sdílet

Další příběhy

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

V roce 1946 patřil pan Jan Viktora mezi 1 000 těch, kteří byli ze 4 000 účastníků vybráni jako studenti Baťovy školy práce. Už od založení v roce 1925 představovala revoluční řešení, kdy na studenty čekala nejprve 10hodinová směna a až následně výuka.

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Ve Vaskách objevili zákazníci přes 55 zemí. Před časem firma jako taková poprvé překročila hranice a její cesta nemohla vést nikam jinam než k nejbližším sousedům na Slovensko. Zlín a Partizánske se spojují jako v době, kdy u nás obuvnictví vzkvétalo. I přesto, že jsou to jiná místa, směr Vasek zůstává stejný. Ruční výroba bot, u kterých víte, kdo a kde je vyrobil.

Objevování Kuksu s Adélou Marouškovou

Objevování Kuksu s Adélou Marouškovou

Tak trochu na samotě, ve stínu nedalekých Krkonoš, leží Kuks, který mnozí nazývají perlou baroka. Průvodcem nám tentokrát bude Adéla Maroušková (@adelionka), která se s námi podělí i o tipy, které ve všech turistických průvodcích nenajdete.

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Léto ještě nekončí! Zaslali jste nám spoustu tipů na krásná místa v Česku i na Slovensku, která stojí za návštěvu a prozkoumání. Využijte slunečné dny a vydejte se za letními zážitky.

Objevte Zlín s naším Vaškem

Objevte Zlín s naším Vaškem

Kam jinam se v rámci česko-slovenského léta první vydat než do Zlína, města obuvi, které je i domovem Vasek. Zeptali jsme se proto našeho Vaška, jaká jsou jeho oblíbená místa a co ve Zlíně a jeho okolí rozhodně neminout, i když to třeba v průvodci nenajdete.

Novohradské hory s cestovatelem Michalem Petrů

Novohradské hory s cestovatelem Michalem Petrů

Objevte s námi tak trochu zapomenutý kraj Novohradských hor. Jednu z posledních ukázek české divočiny s nedotčenými lesy, rozlehlými loukami s kvítím, šumějícími potoky a rybníky, na kterých se zrcadlí okouzlující západy slunce. Průvodcem bude Michal Petrů (@losmichalos), který má oblast prochozenou křížem krážem

Jak na zodpovědnější obouvání

Jak na zodpovědnější obouvání

Dobře padnoucí boty jsou základ botníku. Nejenže se v nich budete cítit skvěle za každé okolnosti, ale při správném zacházení vám mohou vydržet i několik sezón. A to ve výsledku šetří vaši peněženku i životní prostředí. Chcete se dozvědět, jak udržet své boty ve hře co nejdéle? Máme pro vás hned několik rad a tipů!

Jak vznikají vaše Vasky? Provedeme vás výrobou s Bárou Jánovou

Jak vznikají vaše Vasky? Provedeme vás výrobou s Bárou Jánovou

Nedávno jsme vás vzali skrz příběh na Instagramu a Facebooku do naší zlínské dílny, kde jsme s Bárou Jánovou vyráběli Vasky na její cestu za sázením stromů. Těší nás, že se tolik z vás zapojilo a pomohlo Báře ve výběru. Pokud jste výrobu Vasek nestihli, nezoufejte, dnes vám ukážeme krok za krokem jak (nejen) dámské kotníkové boty vznikají!

Můj účet

Zapomněli jste heslo?

Vytvořit účet

Pohodlně sledujte vaše objednávky na jednom místě a mějte k nim snadný přístup.

Už máte svůj účet? Přihlásit se