Přihlásit se / Registrace

Novohradské hory s cestovatelem Michalem Petrů

Objevte s námi tak trochu zapomenutý kraj Novohradských hor. Jednu z posledních ukázek české divočiny s nedotčenými lesy, rozlehlými loukami s kvítím, šumějícími potoky a rybníky, na kterých se zrcadlí okouzlující západy slunce. Průvodcem bude Michal Petrů (@losmichalos), který má oblast prochozenou křížem krážem.

„Chcete zažít panenskou přírodu, krásné výhledy a minimum turistů? Pak Novohradské hory mohou být přesně tím, co hledáte.“

Nehledejte turisticky značené trasy

Oblast mezi Benešovem nad Černou a Pohořím na Šumavě (jde pouze po název, ve skutečnosti na Šumavě není) nabízí nepřeberné množství cest. Michal doporučuje, abyste vyrazili kteroukoliv a vyrazili se kochat kouzly přírody. „Nehledejte turisticky značené cesty, není jich tu totiž mnoho a i ty ostatní cesty jsou například v aplikaci mapy.cz perfektně zakreslené,” dodává svůj tip Michal. Odměnou vám bude klid a příroda přesně taková, jakou ji chcete vidět.

Která místa v Novohradských horách nevynechat?

Michal vyráží na túry po jižních Čechách ze Soběslavi, svého domova ležícíhod u řeky Lužnice a na okraji přírodní rezervace Borkovická blata. I ty jsou pěkným cílem pro přibližně dvouhodinovou procházku (délka 5,5 km). Při toulkách naučnou stezkou se seznámíte s ojedinělou blatskou přírodou a dozvíte se něco o těžbě rašeliny. Stezka je pro pěší, ale cyklisté mohou využít lesní cestu, která je přiblíží k blatům a následně využít prkenné „chodníky”.

Přírodní krásy nejsou to jediné, co Blata nabízejí. Unikátní je i pohled zpátky do historie skrz lidovou architekturu , která je označována jako jihočeské selské baroko. Tu si můžete prohlédnout v obcích Borkovice, Mažice, Záluží, Klečaty, Komárov a dalších.

Tip na léto 2021: Na tvrzi Žumberk u Nových Hradů můžete navštívit novou expozici „Řemesla pod Novohradskými horami“. Exponáty, panely a informační kiosky vás seznámí s řemeslnými postupy, dovednostmi, nářadím a výrobky ševců, kameníků, tesařů, kolářů, truhlářů a koželuhů. Speciální pozornost je věnována sklářství – nejslavnějšímu řemeslu Novohradských hor. Expozici uvítají i rodiny s dětmi. Na místě bude možnost vstoupit do dílny a zahrát si na mistra koželuha nebo ševce.

Další inspiraci můžete čerpat například na oficiálních stránkách Třeboňska. Pokud máte sami jižní Čechy prochozené, budeme moc rádi, když s námi nasdílíte svůj tip. Přidejte fotku na Instagram nebo Facebook a označte ji hashtagem #vaskynacestach.

Když dojdou na cestách zásoby

Cestovatele Michala Petrů jsme se zeptali, kam zajít, když po výletě vyhládne. Ani na okamžik se nerozmýšlel.
„Pokud budete mít hlad, zastavte se třeba na pstruha v Leopoldově na sádkách – lepšího jste možná ještě neměli.“

Ve kterých Vaskách vyráží Michal na výlety?

Už čtvrtým rokem pevně utahuje tkaničky na kotníkových botách Highland Caramel. Pohorka do města a přírody vděčí za svou odolnost poctivému prošití a širokému vyššímu jazyku, který vás ochrání před ostružiním. Bez problému v nich zvládnete i horské túry, mají totiž podrážku, která vás podrží i na kluzkých kamenech. Každý cestovatel ví, že správně vybrané boty jsou základem všech pořádných dobrodružství. Pohorky Highland jsou rozhodně krokem po správné cestě.

Aside background image
sdílet

Další příběhy

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

V roce 1946 patřil pan Jan Viktora mezi 1 000 těch, kteří byli ze 4 000 účastníků vybráni jako studenti Baťovy školy práce. Už od založení v roce 1925 představovala revoluční řešení, kdy na studenty čekala nejprve 10hodinová směna a až následně výuka.

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Ve Vaskách objevili zákazníci přes 55 zemí. Před časem firma jako taková poprvé překročila hranice a její cesta nemohla vést nikam jinam než k nejbližším sousedům na Slovensko. Zlín a Partizánske se spojují jako v době, kdy u nás obuvnictví vzkvétalo. I přesto, že jsou to jiná místa, směr Vasek zůstává stejný. Ruční výroba bot, u kterých víte, kdo a kde je vyrobil.

Objevování Kuksu s Adélou Marouškovou

Objevování Kuksu s Adélou Marouškovou

Tak trochu na samotě, ve stínu nedalekých Krkonoš, leží Kuks, který mnozí nazývají perlou baroka. Průvodcem nám tentokrát bude Adéla Maroušková (@adelionka), která se s námi podělí i o tipy, které ve všech turistických průvodcích nenajdete.

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Léto ještě nekončí! Zaslali jste nám spoustu tipů na krásná místa v Česku i na Slovensku, která stojí za návštěvu a prozkoumání. Využijte slunečné dny a vydejte se za letními zážitky.

Objevte Zlín s naším Vaškem

Objevte Zlín s naším Vaškem

Kam jinam se v rámci česko-slovenského léta první vydat než do Zlína, města obuvi, které je i domovem Vasek. Zeptali jsme se proto našeho Vaška, jaká jsou jeho oblíbená místa a co ve Zlíně a jeho okolí rozhodně neminout, i když to třeba v průvodci nenajdete.

Jak na zodpovědnější obouvání

Jak na zodpovědnější obouvání

Dobře padnoucí boty jsou základ botníku. Nejenže se v nich budete cítit skvěle za každé okolnosti, ale při správném zacházení vám mohou vydržet i několik sezón. A to ve výsledku šetří vaši peněženku i životní prostředí. Chcete se dozvědět, jak udržet své boty ve hře co nejdéle? Máme pro vás hned několik rad a tipů!

Jak vznikají vaše Vasky? Provedeme vás výrobou s Bárou Jánovou

Jak vznikají vaše Vasky? Provedeme vás výrobou s Bárou Jánovou

Nedávno jsme vás vzali skrz příběh na Instagramu a Facebooku do naší zlínské dílny, kde jsme s Bárou Jánovou vyráběli Vasky na její cestu za sázením stromů. Těší nás, že se tolik z vás zapojilo a pomohlo Báře ve výběru. Pokud jste výrobu Vasek nestihli, nezoufejte, dnes vám ukážeme krok za krokem jak (nejen) dámské kotníkové boty vznikají!

Nejsevernější místo Evropy dobudou Prostějováci. Jedou na Nordkapp!

Nejsevernější místo Evropy dobudou Prostějováci. Jedou na Nordkapp!

O malé výpravě, která vyrazila z Prostějova. Účastník Bořek Nagy spolu s kamarádem Jarkem Soldánem na nejsevernějším místě Evropy, norský Nordkapp. Cesta byla dlouhá 3047 kilometrů.

Můj účet

Zapomněli jste heslo?

Vytvořit účet

Pohodlně sledujte vaše objednávky na jednom místě a mějte k nim snadný přístup.

Už máte svůj účet? Přihlásit se