Přihlásit se / Registrace

Objevování Kuksu s Adélou Marouškovou

Tak trochu na samotě, ve stínu nedalekých Krkonoš, leží Kuks, který mnozí nazývají perlou baroka. Průvodcem nám tentokrát bude Adéla Maroušková (@adelionka), která se s námi podělí i o tipy, které ve všech turistických průvodcích nenajdete.

"Do barokního areálu Kuks jsme se chtěli jet podívat už dlouho, především kvůli sochám Matyáše Brauna a nádherné bylinkové zahradě, která slouží pro potřeby jedné z nejstarších lékáren v České republice U Granátového jablka."

Místo, kde najdete všechny ctnosti i neřesti

Hospital Kuks je přesně tím místem, které si zaslouží, abyste si na něj vyčlenili čas a nepospíchali. Jeho duší jsou stále populární sochy od Matyáše Brauna, které tu potkáte na každém kroku a směle mohou konkurovat dílům, za kterými byste se vydávali daleko za hranice. Nejznámější jsou Ctnosti a Neřesti = 24 soch žen představující dobré i špatné vlastnosti, ať už je to Víra, Naděje, Láska a Trpělivost nebo Pýcha, Lakomství, Závist a Podvod. Kuks však nabízí mnohem víc.

Aside background image

Co stojí za to nevynechat v okolí Kuksu?

Součástí areálu je voňavá bylinková zahrada, ve které vedle tradičních bylin pěstují zahradníci na 144 záhonech také cizokrajné rostliny, které indiáni používali třeba jako anestetikum. Nechybí pelyněk, coca cola, líčidlo americké či oměj vlčí mor. Bylinky a regionální produkty si můžete koupit v bylinkářství v areálu.
V Kuksu můžete nahlédnout i do historie farmacie s expozicí „Kouzlo apatyky“ nebo „Z apatyky do fabriky“, kdy projdete vývojem výroby léčivých přípravků, prohlédnete si stroje, které léky vyráběly a můžete si vyzkoušet i roli lékárníka.

Pokud budete mít síly, jděte do Betléma. Přímo z parkoviště v obci Kuks vás tam dovede naučná stezka. Zlatým hřebem je tzv. Braunův Betlém se sochami vytesanými do skal a balvanů.

Tip od nás: Vzhledem k terénu doporučujeme vybavit se pevnou obuví. Na lesní i polní cesty se hodí například kožené polobotky Natur Black nebo klasika v podobě farmářek Farm Low Brown.

Aside background image

Když dojdou na cestách zásoby

Kolem Kuksu máte na výběr hned několik restaurací. Lidové ceny a dobrou českou kuchyni nabízí Šporkův Mlýn, moderní pojetí české gastronomie zase Restaurace Baroque. Na kávu se zastavte do Loricafe.

Ve kterých Vaskách vyráží Adéla na výlety?

Na obdivování soch vyrazila v kožených pantoflích Mary Black klasického střihu, který nikdy nezestárne. Na teplé slunečné dny jsou jako stvořené a jejich anatomická stélka vám zaručí pohodlí a správné držení těla.

Aside background image

Za fotografie děkujeme Janu Frýzlovi, Správě hospitálu Kuks a Tomáši Havrdovi.

sdílet

Další příběhy

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

V roce 1946 patřil pan Jan Viktora mezi 1 000 těch, kteří byli ze 4 000 účastníků vybráni jako studenti Baťovy školy práce. Už od založení v roce 1925 představovala revoluční řešení, kdy na studenty čekala nejprve 10hodinová směna a až následně výuka.

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Ve Vaskách objevili zákazníci přes 55 zemí. Před časem firma jako taková poprvé překročila hranice a její cesta nemohla vést nikam jinam než k nejbližším sousedům na Slovensko. Zlín a Partizánske se spojují jako v době, kdy u nás obuvnictví vzkvétalo. I přesto, že jsou to jiná místa, směr Vasek zůstává stejný. Ruční výroba bot, u kterých víte, kdo a kde je vyrobil.

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Léto ještě nekončí! Zaslali jste nám spoustu tipů na krásná místa v Česku i na Slovensku, která stojí za návštěvu a prozkoumání. Využijte slunečné dny a vydejte se za letními zážitky.

Objevte Zlín s naším Vaškem

Objevte Zlín s naším Vaškem

Kam jinam se v rámci česko-slovenského léta první vydat než do Zlína, města obuvi, které je i domovem Vasek. Zeptali jsme se proto našeho Vaška, jaká jsou jeho oblíbená místa a co ve Zlíně a jeho okolí rozhodně neminout, i když to třeba v průvodci nenajdete.

Novohradské hory s cestovatelem Michalem Petrů

Novohradské hory s cestovatelem Michalem Petrů

Objevte s námi tak trochu zapomenutý kraj Novohradských hor. Jednu z posledních ukázek české divočiny s nedotčenými lesy, rozlehlými loukami s kvítím, šumějícími potoky a rybníky, na kterých se zrcadlí okouzlující západy slunce. Průvodcem bude Michal Petrů (@losmichalos), který má oblast prochozenou křížem krážem

Jak na zodpovědnější obouvání

Jak na zodpovědnější obouvání

Dobře padnoucí boty jsou základ botníku. Nejenže se v nich budete cítit skvěle za každé okolnosti, ale při správném zacházení vám mohou vydržet i několik sezón. A to ve výsledku šetří vaši peněženku i životní prostředí. Chcete se dozvědět, jak udržet své boty ve hře co nejdéle? Máme pro vás hned několik rad a tipů!

Jak vznikají vaše Vasky? Provedeme vás výrobou s Bárou Jánovou

Jak vznikají vaše Vasky? Provedeme vás výrobou s Bárou Jánovou

Nedávno jsme vás vzali skrz příběh na Instagramu a Facebooku do naší zlínské dílny, kde jsme s Bárou Jánovou vyráběli Vasky na její cestu za sázením stromů. Těší nás, že se tolik z vás zapojilo a pomohlo Báře ve výběru. Pokud jste výrobu Vasek nestihli, nezoufejte, dnes vám ukážeme krok za krokem jak (nejen) dámské kotníkové boty vznikají!

Nejsevernější místo Evropy dobudou Prostějováci. Jedou na Nordkapp!

Nejsevernější místo Evropy dobudou Prostějováci. Jedou na Nordkapp!

O malé výpravě, která vyrazila z Prostějova. Účastník Bořek Nagy spolu s kamarádem Jarkem Soldánem na nejsevernějším místě Evropy, norský Nordkapp. Cesta byla dlouhá 3047 kilometrů.

Můj účet

Zapomněli jste heslo?

Vytvořit účet

Pohodlně sledujte vaše objednávky na jednom místě a mějte k nim snadný přístup.

Už máte svůj účet? Přihlásit se