Přihlásit se / Registrace
Iniciály na doplňky zdarma už jen

Vasky místo bot šijí roušky pro zlínskou nemocnici. Spojily se i s Maappi

Ve zlínské dílně značky bot Vasky vyrobí denně 200 kusů roušek. Její dvaadvacetiletý majitel a letošní EY Začínající podnikatel roku Václav Staněk se rozhodl využít svých šiček a vedle bot, díky kterým se mimo jiné dostal do našeho žebříčku 30 pod 30, od včerejška šije roušky pro zlínskou Baťovu nemocnici. Vasky se přes LinkedIn spojily například také s Martinem Hoškem z projektu Maappi, který přiložil ruku k dílu zase svými látkami.

„Věděli jsme, že jde do tuhého, když se nám ozvali zástupci Baťovy nemocnice a svěřili se nám, že v nemocnici roušky chybí a jedna rouška na lékaře nestačí. Když se pak v pondělí vyhlásila karanténa a spustila se kampaň #RouškyVšem, rozhodli jsme se, že začneme šít,“ popisuje Staněk, který šije roušky na vlastní náklady a prozatím na výrobu vyhradil 100 tisíc korun. To zahrnuje mzdy i část materiálu, například bavlněnou lemovku.

V březnovém Forbesu Staněk mluví o svých velkých plánech, o tom, jak si do dvou let přeje stejně jako Baťa vyrábět 240 tisíc párů a expandovat do zahraničí. V současné situaci ale musel Staněk a jeho firma zavřít všechny čtyři kamenné obchody, dováží boty přímo domů, prodloužil dobu vrácení zboží na 30 dnů a ze svých 10 šiček tři zaměstnal právě výrobou roušek.

Zlínské divadlo, které roušky šije také, dalo Vaskám tip na FB platformu Roušky pro Zlínsko, díky které sehnaly první látky. Kromě jednotlivců a Baťovy zlínské nemocnice na ně včera vyskočil post na LinkedInu Martina Hoška. Ten se svou manželkou a synem Matějem stojí za projektem Maappi, v jehož rámci malují a tisknou na látky trasy metra.

Z těch vyrábějí například trika a chtějí jimi zvýšit povědomí o autismu. V příspěvku Hošek psal, že dává k dispozici staré látky, a protože včera ještě neměly Vasky dostatek materiálu, okamžitě se dohodli.

Matěj Hošek z projektu Maappi

„Dnes ráno jsme látku v Praze vyzvedli a s Martinem jsme se domluvili, že roušky rozdělíme mezi záchranáře, řidiče MHD a autisty v Praze a okolí,“ popisuje Vašek Staněk, který z 30 metrů dlouhé a 1,5 metru široké látky ušije zhruba 250 roušek. Ty by do Prahy měly dorazit pravděpodobně v pátek.

Toto je zatím jediná zásilka, kterou Vasky plánují posílat mimo Zlín, primárně soustřeďují svou výrobu pořád na zlínskou nemocnici. Protože mají díky své výzvě v současné chvíli více látek, než dokáže zlínská dílna zpracovat, zajistil Staněk na dnešní den také dílnu ve Štramberku. V ní se vyrábí značka spodního prádla Paon, kterou Staněk spoluvlastní.

Dnes se tak ve zlínské i štramberské dílně vyrobilo kolem 600 kusů roušek. Od zítřka se bude výroba soustřeďovat zase pouze na zlínskou dílnu, kde Vasky plánují roušky šít tento i příští týden. S dílnou ve Štramberku zatím jednají o možném prodloužení a uvolnění výroby.

„Včera jsme teprve vychytávali postup, na jednu roušku potřebujeme přibližně 10 minut, kdy šijeme dvouvrstvé roušky, do kterých se dá vložit filtr,“ vysvětluje Staněk, jehož tři šičky místo celkem 20 svršků na boty ušijí 200 roušek.

„Máme zkušené šičky, máme stroje, na kterých lze roušky šít. V nemocnicích je podstav a lidé se chtějí chránit a situace je vážná. Nebylo pochyb o tom, že se do toho musíme obout a pomoci tam, kde je potřeba,“ uzavírá Staněk.

sdílet

Další příběhy

Méně je někdy více: Nakupujte s rozvahou

Méně je někdy více: Nakupujte s rozvahou

Věděli jste, že téměř polovina bot, které se na světě vyrobí, putuje kvůli nadprodukci do slev? U nás ve Vaskách si na slevy příliš nepotrpíme, do středy 1. prosince ale přece jen některé oblíbené modely pořídíte za zvýhodněnou cenu. Z výše slevy se vám sice možná nezatočí hlava, respektuje ale všechno, na čem nám záleží. Pokud si přece jen chcete v nákupní horečce udělat radost, podívejte se s námi, jak při tom zbytečně nepřitížit planetě ani peněžence.

V Baťových stopách až do areálu Svit

V Baťových stopách až do areálu Svit

Neumíme si představit lepší místo, kde by pod rukama zkušených ševců a šiček mohly vznikat naše boty, než je zlínský areál Svit. Je nám tedy ctí rozšířit své působení o jeho prostory i s letitým vybavením, a navázat tak na roky tradičního řemesla jeho zakladatele Tomáše Bati, k jehož obuvnické se hrdě hlásíme. Ten areál založil už v 19. století, dnes zde však vznikají ručně vyrobené Vasky, které odsud do celé republiky putují až za vámi.

Footshop × Vasky: Když streetwear potká tradici

Footshop × Vasky: Když streetwear potká tradici

Možná jste už zaznamenali naši novou speciální spolupráci: limitovanou edici farmářek Footshop × Vasky s názvem Urban Hiking. Spojením zlínské obuvnické tradice s českou značkou prémiového streetwearu vznikl designový kousek, dostatečně pohodlný do hor a stylový do města. Vyjímat se ale bude i na sběratelské poličce, při příležitosti 10. výročí Footshopu totiž vznikl v pouhých 100 kusech.

Vyřešte letos Vánoce lokálně s tipy od Václava Staňka

Vyřešte letos Vánoce lokálně s tipy od Václava Staňka

Dopřejte si letos pravé české Vánoce! Náš Vašek pro vás sestavil pár tipů na spřátelené lokální značky, za jejichž výrobky se může s jistotou zaručit. K Vaskám je totiž pojí nejen Vaškova přízeň, ale i podobné hodnoty –⁠ všechny jsou postavené na ruční práci, kvalitních materiálech a tradičním řemesle. Sáhněte letos po lokálním dárku, u kterého přesně víte, kdo ho pro vás vyrobil.

Čtyři lokální značky, jeden nezapomenutelný dárek

Čtyři lokální značky, jeden nezapomenutelný dárek

Co vznikne, když své síly spojí čtyři lokální značky? Slibný výsledek na sebe nenechá čekat! Limitovaná edice adventního boxu od Čokoládovny JANEK je přesně takový případ, kdy dala spolupráce vzniknout něčemu neopakovatelnému. Věnujte letos dárek, na který se nezapomíná: Už jenom proto, že ho obdarovanému bude dlouhé roky připomínat jedna z jeho součástí, kožená peněženka od Vasek.

6 tipů na výlety po Česku

6 tipů na výlety po Česku

Raději byste do ruchu měst, nebo dáte přednost procházkám přírodou? Poradíme vám, kam vyrazit na jednodenní výlet nebo rovnou víkendovou dovolenou. Společně s našimi zákazníky jsme připravili průvodce, který je plný tipů na krásná místa v Česku. Vydejte se je objevit s námi!

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

V roce 1946 patřil pan Jan Viktora mezi 1 000 těch, kteří byli ze 4 000 účastníků vybráni jako studenti Baťovy školy práce. Už od založení v roce 1925 představovala revoluční řešení, kdy na studenty čekala nejprve 10hodinová směna a až následně výuka.

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Ve Vaskách objevili zákazníci přes 55 zemí. Před časem firma jako taková poprvé překročila hranice a její cesta nemohla vést nikam jinam než k nejbližším sousedům na Slovensko. Zlín a Partizánske se spojují jako v době, kdy u nás obuvnictví vzkvétalo. I přesto, že jsou to jiná místa, směr Vasek zůstává stejný. Ruční výroba bot, u kterých víte, kdo a kde je vyrobil.

Můj účet

Zapomněli jste heslo?

Vytvořit účet

Pohodlně sledujte vaše objednávky na jednom místě a mějte k nim snadný přístup.

Už máte svůj účet? Přihlásit se