Přihlásit se / Registrace

Jak vznikají vaše Vasky? Provedeme vás výrobou s Bárou Jánovou

Nedávno jsme vás vzali skrz příběh na Instagramu a Facebooku do naší zlínské dílny, kde jsme s Bárou Jánovou vyráběli Vasky na její cestu za sázením stromů. Těší nás, že se tolik z vás zapojilo a pomohlo Báře ve výběru. Pokud jste výrobu Vasek nestihli, nezoufejte, dnes vám ukážeme krok za krokem jak (nejen) dámské kotníkové boty vznikají!

Lidský dotek je to, co odlišuje Vasky od ostatních bot

Ve Vaskách si zakládáme na poctivém řemesle. O to důležitější je pro nás ukazovat práci našich ševců a šiček, kteří za výrobou vašich kožených bot stojí. Při výrobě s Bárou jsme ale potřebovali i vaši pomoc – a to s výběrem modelu a dalších detailů. Pravidla byla jednoduchá: U každé ankety jste měli 30 minut na volbu, poté byl souboj vyhodnocen a my jsme se postupně pouštěli do výroby.

Vysekání dílců
01

Vysekání dílců

Vše začíná na sekávací dílně, kde se z kusu kůže vysekají jednotlivé dílce.
Vyražení loga
02

Vyražení loga

Na dílce, které budou po stranách boty, se vyrazí logo Vasek.
Šicí dílna
03

Šicí dílna

Naše šikovné šičky jednotlivé kusy sešijí a svršek boty je připraven. Zároveň se na něj vyrazí dírky na tkaničky.
Finální prošití
04

Finální prošití

Bota se na závěr pečlivě obšije a ořezají se zbylé okraje.
Spodková dílna
05

Spodková dílna

Poté si výrobu bot převezmou naši ševci, kteří napaří špici a vytvarují svršek do požadovaného tvaru boty.
Výsledné Vasky Hillside
06

Výsledné Vasky Hillside

Pár kosmetických úprav a nové Vasky jsou na světě!

Elegantní Derby, nebo cestovatelské Hillside?

Hned na začátku vyvstaly ty nejdůležitější otázky – jaký střih a barvu zvolit? Rozhodovali jste mezi nízkými polobotkami Derby a praktickými Hillside ve světlé, nebo tmavě hnědé kůži. V obou případech jste měli jasno a téměř jednoznačně zvítězily kotníkové Hillside v hnědé barvě. Dobrá volba!

První kroky při výrobě

A my jsme se pustili do výroby! Začali jsme na sekací dílně, kde se nejprve vysekávají všechny části kůže. Každý střih boty má jiné parametry, proto je důležité nastavit správné velikosti. A hlavně šetřit místem, aby v rámci našich hodnot v tématu udržitelnosti bylo zbytkové kůže co nejméně.

Následuje šicí dílna, kde naše šikovné šičky dílce sešijí dohromady, a svršek boty je na světě! Hned poté se na něj vyrazí dírky na tkaničky a přidá se logo na jazyk a bok boty.

Jen jedna varianta to může být

Znovu jsme potřebovali vaši pomoc s výběrem! Avšak hlasování u tkaniček a podešví tak jednoznačné nebylo. Na vaše názory jsme netrpělivě čekali až do poslední minuty, aby rozhodly o vítězi. Nakonec souboj vyhrály tmavě hnědé tkaničky s barevně ladící podešví.

Blížíme se k cíli

Zbývá napařit špici, vytvarovat svršek do požadovaného tvaru boty, pečlivě obšít a ořezat zbylé okraje. Jako úplně poslední krok se k botě přišije podešev. Ševci na spodkové dílně pracují na osvědčených strojích z baťovské dílny, které postupně opravujeme. Náš nejstarší stroj dokonce pamatuje první republiku!

Než bys řekl švec

Pár kosmetických úprav a Vasky pro Báru jsou hotové. To bude nový rekord! Takto rychle se obvykle boty nevyrábí. Každý krok potřebuje svůj čas, aby si materiál a jednotlivé dílce mohli sednout. Líbí se vám výsledek? Podobným modelem jsou naše Hillside Dark Brown.

Aside background image

Vlastní boty na míru

Nebo byste si chtěli rozhodnout do detailu, jak vaše Vasky budou vypadat? Navrhněte si je v našem konfigurátoru! Vybírat můžete z pěti základních modelů, které si přizpůsobíte svým přáním a požadavkům.

sdílet

Další příběhy

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

Jak na Baťovu školu práce vzpomíná absolvent Jan Viktora?

V roce 1946 patřil pan Jan Viktora mezi 1 000 těch, kteří byli ze 4 000 účastníků vybráni jako studenti Baťovy školy práce. Už od založení v roce 1925 představovala revoluční řešení, kdy na studenty čekala nejprve 10hodinová směna a až následně výuka.

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Vasky poprvé překročily hranice, a je o tom slyšet!

Ve Vaskách objevili zákazníci přes 55 zemí. Před časem firma jako taková poprvé překročila hranice a její cesta nemohla vést nikam jinam než k nejbližším sousedům na Slovensko. Zlín a Partizánske se spojují jako v době, kdy u nás obuvnictví vzkvétalo. I přesto, že jsou to jiná místa, směr Vasek zůstává stejný. Ruční výroba bot, u kterých víte, kdo a kde je vyrobil.

Objevování Kuksu s Adélou Marouškovou

Objevování Kuksu s Adélou Marouškovou

Tak trochu na samotě, ve stínu nedalekých Krkonoš, leží Kuks, který mnozí nazývají perlou baroka. Průvodcem nám tentokrát bude Adéla Maroušková (@adelionka), která se s námi podělí i o tipy, které ve všech turistických průvodcích nenajdete.

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Kam na výlet po Česku? Máme hned několik ověřených tipů

Léto ještě nekončí! Zaslali jste nám spoustu tipů na krásná místa v Česku i na Slovensku, která stojí za návštěvu a prozkoumání. Využijte slunečné dny a vydejte se za letními zážitky.

Objevte Zlín s naším Vaškem

Objevte Zlín s naším Vaškem

Kam jinam se v rámci česko-slovenského léta první vydat než do Zlína, města obuvi, které je i domovem Vasek. Zeptali jsme se proto našeho Vaška, jaká jsou jeho oblíbená místa a co ve Zlíně a jeho okolí rozhodně neminout, i když to třeba v průvodci nenajdete.

Novohradské hory s cestovatelem Michalem Petrů

Novohradské hory s cestovatelem Michalem Petrů

Objevte s námi tak trochu zapomenutý kraj Novohradských hor. Jednu z posledních ukázek české divočiny s nedotčenými lesy, rozlehlými loukami s kvítím, šumějícími potoky a rybníky, na kterých se zrcadlí okouzlující západy slunce. Průvodcem bude Michal Petrů (@losmichalos), který má oblast prochozenou křížem krážem

Jak na zodpovědnější obouvání

Jak na zodpovědnější obouvání

Dobře padnoucí boty jsou základ botníku. Nejenže se v nich budete cítit skvěle za každé okolnosti, ale při správném zacházení vám mohou vydržet i několik sezón. A to ve výsledku šetří vaši peněženku i životní prostředí. Chcete se dozvědět, jak udržet své boty ve hře co nejdéle? Máme pro vás hned několik rad a tipů!

Nejsevernější místo Evropy dobudou Prostějováci. Jedou na Nordkapp!

Nejsevernější místo Evropy dobudou Prostějováci. Jedou na Nordkapp!

O malé výpravě, která vyrazila z Prostějova. Účastník Bořek Nagy spolu s kamarádem Jarkem Soldánem na nejsevernějším místě Evropy, norský Nordkapp. Cesta byla dlouhá 3047 kilometrů.

Můj účet

Zapomněli jste heslo?

Vytvořit účet

Pohodlně sledujte vaše objednávky na jednom místě a mějte k nim snadný přístup.

Už máte svůj účet? Přihlásit se